Prisinformation och jämförpris

Det är du som är näringsidkare som ansvarar för att prisinformationen är tydlig och korrekt. Priset får aldrig presenteras på ett sätt som kan skapa osäkerhet hos konsumenter. För att konsumenter ska kunna jämföra priser krävs ofta att jämförpris anges.

Varor i butik ska ha både försäljningspris och jämförpris, om det är möjligt. Jämförpris är till för att konsumenter lättare ska kunna jämföra pris. Till exempel mellan olika affärer, förpackningar eller fabrikat. Det finns undantag, och jämförpriser behöver inte finnas på:

  • förpackningar som innehåller 50 gram, 50 ml eller mindre
  • förpackningar som innehåller flera olika varor, till exempel färdiga måltider
  • förpackningar där försäljningspriset är det samma som jämförpriset
  • varor som huvudsakligen säljs för sina kosmetiska egenskaper

Det är i prisinformationslagen som det står hur jämförelsepris ska anges finns, men det finns också en föreskrift från Konsumentverket (KOVFS 2012:1) och en vägledning om prisinformation.

Föreskrift 2012:1 om prisinformation

PDF 172 KB. Öppnas i nytt fönster

Dessa föreskrifter innehåller bestämmelser om skyldigheten att lämna prisinformation och om beräkningsgrunderna för pris och jämförpris.

Vägledning om prisinformation

PDF 389 KB. Öppnas i nytt fönster

Information om när och hur prisinformation ska ges och vilka specialregler som finns. Konsumentverkets förhoppning är att vägledningen ska göra det enklare att följa reglerna om prisinformation.

Exempel på beräkningar av jämförpris

Förpackningar som innehåller en huvudvara

Till exempel bröd, kött, fisk, mjöl, pasta, glass. Jämförpriset beräknas genom att förpackningens pris delas med varans vikt i kilo eller volym i liter.

Paket med 400 g djupfryst fisk

Priset 32:80 kr delas med vikten, 0,4 kg

(32,80/ 0,400 = 82,00)

Jämförpris 82 kr/kg 

PET-flaska med 1,5 liter läsk

Priset - utan pant - 13:90 kr delas med volymen 1,5 liter

(13,90/ 1,5 = 9,27)

Jämförpris 9:27 kr/l

Livsmedel i spad, sås eller annan tillsats som är avsevärt billigare än huvudvaran

Till exempel fiskbullar i sås, kött i gelé, ättiksgurka, torrsockrade bär. Livsmedel i spad, sås eller annan tillsats som är avsevärt billigare än huvudvaran. Jämförpriset beräknas genom att förpackningens pris delas med huvudvarans vikt i kilo utan spad, sås och dylikt (avrunnen vikt).

Burk med 375 g fiskbullar i buljong, innehåller 260 g fiskbullar

Priset 16:40 kr delas med vikten 0,260 kg

(16,40 / 0,260 = 63,08)

Jämförpris 63:08 kr/kg

Paket med 250 g torrsockrade jordgubbar, innehåller 215 g bär

Priset 36:20 kr delas med vikten 0,215 kg

(36,20 / 0,215 = 168,37)

Jämförpris 168:37 kr/kg

Livsmedel som säljs i förpackningar med portionerade varor

Till exempel tepåsar, glasspinnar, ägg. Jämförpriset beräknas genom att förpackningens pris delas med antal portioner i förpackningen.

Tepåsar, 20-pack

Priset 15:20 delas med antalet 20

(15,20 / 20 = 0,76)

Jämförpris: 0,76 kr/st.

Ägg 12-pack

Priset 24:90 delas med antalet 12

(24,90 / 12 = 2,08)

Jämförpris 2:08 kr/st.

Jämförpris i marknadsföring

Det är inte tvingande att ha med en varas pris i marknadsföring, men när du marknadsför en vara med ett bestämt pris ska du ange jämförpris.

Senast granskad 9 november 2016