Dom i målet med KO-biträde – Nordea AB
Banken behöver inte ersätta bedrägeridrabbad.
Konsumentombudsmannen, KO, företräder en bankkund i ett tvistemål med banken Nordea. Bankkunden har förlorat cirka 100 000 kronor i ett bedrägeri där hen lurades att swisha över pengar till bedragarna, i tron att det var bankens säkerhetsavdelning som hjälpte till.
Stockholms tingsrätt meddelar i sin dom att banken följt lagen och att konsumenten förlorar tvistemålet. Det innebär att banken inte behöver betala tillbaka de pengar som den lurade bankkunden förlorade. Det betyder också att banken inte måste betala något skadestånd till den drabbade bankkunden.
KO kommer att överklaga tingsrättens dom till hovrätten, för konsumentens räkning.
För att ta del av domen kontakta Konsumentverket via konsumentverket@konsumentverket.se och ange diarienummer 2023/161.
Fler domar
Dom i målet KO – Immitec
PMÖD fastställer en tidigare dom. Företagen Immitec Sverige AB och norska Immitec AS döms att betala över två miljoner kronor i marknadsstörningsavgift.
Dom
28 mars 2025
Dom i målet Thermotic AB – Konsumentverket
Förvaltningsrätten har beslutat att Thermotic AB ska betala en sanktionsavgift på 150 000 kronor.
Dom
21 mars 2025
Dom i målet Örjans fiske och fritid – Konsumentverket
Företaget som hyr ut hoppborgar har överklagat Konsumentverkets beslut att förbjuda uthyrningen och har också klagat på kostnaden för genomförd besiktning.
Dom
5 mars 2025